كدخبر: ۲۷۹۷۹
تاريخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۱ - ۰۵:۰۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گزارش خبرنگار اقتصادی؛
تصاویر اصناف و مشاغل بوشهر
رازنیوز: دوربین در شهر پایگاه خبری تحلیلی رازنیوز در ایام ماه مبارک رمضان از دریچه لنز دوربین رسانه ای خود؛ اصناف و مشاغل شهر بوشهر را به تصویر کشیده است و همانطور که همه مخاطبین گرامی مطلعید، اصناف كشور دايره گسترده ای از مشاغل را شامل می شوند که انواع شغل ها و حرفه ها راه تکاملي خود را پيموده و همواره و در نقش هاي مختلف در اقتصاد کشور نقش بازي کرده اند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رازنیوز، بيش از دو ميليون واحد صنفي در كشور فعاليت مي كنند كه از اين طريق شش ميليون فرصت شغلي در كشور ايجاد شده است.

در همین راستا خبرنگار ما مصاحبه ای با حاج مصطفی گراشی، رئیس مجمع امور صنفی استان بوشهر انجام داده و که وی در این گفتگو اظهار داشت: با توجه به جمعیت یک میلیون نفری استان بوشهر، ما 30 هزار واحد صنفی داریم که یعنی به ازای هر 33 نفر یک واحد صنفی ایجاد کرده ایم.

رئیس مجمع امور صنفی استان بوشهر گفت: 147 اتحادیه استانی و 9 مجمع امور صنفی شهرستانی در آمار ما موجود می باشد.

وی در ادامه افزود: در شهرستان بوشهر 26 اتحادیه تشکیل شده که 211 رسته شغل صنفی تحت پوشش دارند.

حاج مصطفی گراشی یادآور شد: تاریخ تاسیس و تشکیل مجمع امور اصناف در استان بوشهر را از آبان ماه سال 1364 اعلام کرد و در ادامه اظهار داشت: مطابق با نمودار و جدول کشوری هر صنف می تواند 2 شغل ایجاد کند و افراد شاغل در اصناف استان 60 هزار نفر و آمار شاغلین در اصناف شهرستان بوشهر 7 هزار نفر می باشد.

وی گفت: 30 هزار صنف موجود در شهرستان ها دارای مجوز و پروانه می باشند.


بنا به این گزارش؛ درآمد يك سوم جمعيت كشور از اين طريق به دست مي آيد و اين امر نقش اصناف در توسعه درآمد ملي را مي رساند.


فعالان اين حوزه نيز بايد در كنار دولت با توجه به روش هاي نوين كسب و كار، ايجاد رقابت هاي شغلي، راه اندازي فروشگاه هاي بزرگ و زنجيره اي و اهتمام بر آموزش هاي ضمن خدمت گام هاي موثري در روند بهبود روز افزون وضعيت اصناف در كشور و استان بوشهر که جویای پیشرفت است، بردارند.


بدين ترتيب "اصناف" از لحاظ ايجاد اشتغال در مقايسه با واحدهاي بزرگ اهميت بالايي دارند.

كسب و كارهاي اصناف از انعطاف‌پذيري زيادي در افزايش اشتغال با كارآفريني، خلاقيت و نوآوري برخوردار است. اين بخش توان زيادي در افزايش اشتغال نيروي کار تنها با افزايش زمان فعاليت دارد.


اصناف مختلف عامل جذب و اشتغال بخش عظيمي از جمعيت كشور و آموزش و تربيت نيروي كار ماهر است.


تامين نيروي انساني مجرب و متخصص براي كسب و كارهاي بزرگ، غالباً توسط اصناف صورت مي‌گيرد.


اصناف در مقايســه بــا كسب و كارهاي بزرگ با سرمايه كمتري اشتغال ايجاد مي‌نمايد، همچنين امكــان ايجــاد مشـاغلي به صورت، «خويش فرما» در اصناف باعث ‌شده تا كارآفرينان با انگيزه بيشتري براي فعاليت دراين بخش سرمايه‌گذاري نمايند.


جذب و پذيرش كاركنان با شرايط خاص در اصناف بــا سهـولت بيشتري صورت مي‌گيرد. چراکه در فعاليتهاي اصناف امكان اشتغال براي افراد جوان، سالمندان، زنان، كاركنان پاره‌وقت و حتي افراد معلول ميسر است. در فعاليت اصناف به راحتي مي‌توان بدون نياز به برنامه‌ريزي و تغييرات گسترده در ساختار، گروه‌هاي كاري با تركيبي از متخصصان مختلف را گردهم آورد.

به‌طوريکه رشد و توسعه بخش‌هاي توليدي در هر کشوري، نيازمند وجود نظام توزيع کالاي كارآ است. براين اساس بخش توزيع کالا و فعالان آن (اصناف) را به‌عنوان موتور رشد بخش‌هاي توليدي هر اقتصادي اعلام مي‌دارند.

در هرحال بايد توجه داشت که فعاليتهاي مختلف اصناف در شرايط فعلي اقتصاد کشور نسبت به ساير فعاليتها از توان و توانمندي بيشتري براي ايجاد اشتغال سازنده با کمترين سرمايه گذاري را دارد. برخي از عمده ترين مزيتهاي کسب و کار اصناف در اقتصاد ايران بدين شرح است: صرفه جويي در مصرف سرمايه، تأمين تعادل‌هاي اجتماعي و منطقه‌اي از طريق جلوگيري از مهاجرت در شهرهاي کوچک به شهرهاي بزرگ، وابستگي ناچيز به محصولات خارجي و صرفه‌جويي در استفاده از ارزهاي خارجي، توسعه صنعت گردشگري و صنايع دستي، درون‌زا كردن دانش فني توليد، پركردن حلقه‌هاي مفقوده فرايند توليد، تسهيل در رقابت، تشويق فرهنگ سرمايه‌گذاري، پرورش مديران، كارآفرينان و كارگران صنعتي، توجه به محيط زيست، كمك به توزيع عادلانه‌تر درآمد، خصوصي سازي، تسريع در زمان بهره‌برداري و توجه به هزينه فرصت سرمايه‌.
عکاس: محمد عبیدی
پایگاه خبری تحلیلی رازنیوز
* نام:
ايميل:
* نظر: